Aksa Akrilik Hisse Önerisi / Şeker Yatırım 2013

Aksa Akrilik Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aksa Akrilik 2013 Hedef Fiyatını 6.00 Olarak Belirlerdi.

Halen 308 bin ton/yıl akrilik üretim kapasitesi ile dünyanın tek çatı altında en büyük akrilik elyaf üreticisi olan Aksa, dünya akrilik elyaf pazarında %14 pazar payı ile lider akrilik elyaf üreticisi konumunda bulunurken yurt içi akrilik pazar payı ise %72 seviyesinde bulunmaktadır. Şirketin karbon elyaf üretimi ise Aksa’nın %50 müşterek yönetime tabi ortaklığı olan DowAksa Advanced Composites Holdings BV’nin %100 iştiraki olan DowAksa İleri Kompozit Malzemeler San. Ltd. Şti. çatısı altında 3.500 ton/yıl kapasite ile devam etmektedir. Şirket halen %3.8 olan dünya karbon elyaf pazar payını 5 yıl içinde %5’e, on yıl içinde ise %10’a çıkarmayı hedeflemektedir. Şirket diğer yandan enerji maliyetlerini düşürmek amacıyla 2008 yılında başlamış olduğu 100 MW termik santralinde birinci fazında üretime geçmiştir. Şu andan toplam 142.5 MW üretim kapasitesine sahip olan Aksa’nın bu santralin ikinci fazının devreye girmsiyle birlikte kurulu gücü 170 MW seviyesine ulaşacaktır. Santrallerin tamamlanması ile birlikte enerji maliyetlerinin kademeli olarak %40 azaltmayı planlayan şirketin bu durum kar marjlarını önümüzdeki dönemde olumlu etkileyecektir.

Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda planladığı yatırımları sonrası Aksa’nın dünya karbon elyaf üretiminde önemli bir konuma geleceğini düşünmemiz ve artan elektrik üretim kapasitesinin maliyetleri düşürerek şirket marjları ve karlılığına pozitif katkı sağlayacak olmasının şirketi önermemizin ana nedenleri olarak sıralayabiliriz.

Sonuç olarak hedef hisse fiyatımızı İNA analizine göre 6.00 TL seviyesinde hesapladığımız Aksa Akrilik için “AL” önerimizi korumaktayız.

Raporun tamamı için tıklayın.

Şeker Yatırım 2013 Ocak Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN