Akbank Hisse Önerisi / İş Yatırım – (03.10.2013)

Akbank Hisse Önerisi – İş Yatırım

Yüksek oranda mevduat dışı fonlama marjları olumsuz etkileyebilir. Akbank, getirili aktiflerinin yaklaşık %55’ini mevduat ile fonlarken %16’sını repo ile fonluyor. Bu oranlar takip ettiğimiz bankalar arasında en uç değerler. Bu durum bankanın net faiz marjını faizlerin arttığı mevcut dönemde daha kırılgan yapıyor. Aktif dağılımının krediler lehine gelişmesi marjlar için olumlu ancak bankanın kredi riskini de önemli ölçüde artırıyor.

Faiz dışı gelirler karı şık görünüm sergiliyor. Kredi kartları ve bireysel kredilerdeki hızlı büyüme bankanın net ücret ve komisyon gelirlerinde yüksek oranlı büyüme elde etmesini sağladı. Faiz oranlarındaki artış özsermaye altındaki menkul kıymet değerleme farkı gelirlerinin tamamını silerken yılın ilk yarısında faaliyet gelirlerinin % 13’ünü oluşturan alım satım karlarının yılın ikinci yarısında mevcut olmayacağına işaret ediyor.

Aktif kalitesi döviz kurlarına duyarlı. Akbank sektördeki en düşük takipteki alacak oranına sahip banka ve tahminlerimize göre böyle olmayı sürdürecek. Ancak enerji sektöründe yeniden yapılandırılan kredi riski yüksek. Yakın izlemedeki kredi kartları ve tüketici kredilerinin payı da diğer bankalara kıyasla daha fazla. Yüksek karşılık oranı önemli bir tampon sağlıyor. Ancak teminatsız tüketici kredilerindeki yüksek hızlı büyümenin risk taşıdığını belirtelim.

Değerleme olarak pahalı buluyoruz. Akbank’ın 2013-14 döneminde ortalama %4 yıllık net kar büyümesi elde edeceğini tahmin ediyoruz. 2013 beklentilerimize göre 10,8x F/K ve 1,3x PD/DD çarpanları ile işlem gören Akbank hisseleri için önerimiz SAT yönünde.

İş Yatırım 2013 Ekim Aylık Hisse Senedi Stratejisi

Tüm Akbank hisse önerileri için tıklayın!

TÜM ÖZEL HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız Soyadınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız (gerekli)

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin